zatemňovací závěsy

ZATEMŇOVACÍ ZÁVĚSY cesta k maximální regeneraci.

NEMÁM RÁDA TMU, otevřeně se přiznávám, že jsem strašpytel a to s tímto faktem asi i souvisí. Možná mám  tyto pocity hluboce zakořeněné z dětství z letních táborů a nočních bojovek, ale tma, temnota, sklepy a cokoli souvisejícího ve mě nevyvolává valné pocity. 

Samozřejmě, že pozorování letní noční oblohy je krásný zážitek a jsem ochotna podstupovat všemožná dobrodružství za pozorováním východu slunce, ale cíl v takovémto případě je vždy mnohem lákavější, tudíž různá příkoří cestou překonám.

A tak tu mám výzvu a to spánek ZCELA VE TMĚ!

Ne, že bych spala s rozsvíceným světlem, ale od černo-černé tmy mám prozatím daleko. V dalších řádcích Vám přiblížím, proč je dobré tuto výzvu přijmout…

Nedávno jsem byla účastna seminářů v projektu „Uzdrav se“, které vedlo spousta úspěšných a známých odborníků z oblastí zdravého života a zdravé výživy. Nicméně asi největší AHA momenty jsem měla u přednášky MUDr. Barbary Miller, která se zabývá tématem kronobiologie a opravdu naprosto věcně, jasně a pomocí řeči selského rozumu vysvětluje základní spojitosti koloběhu 24h/denních biologických rytmů člověka v návaznosti na pohyb slunce.

Součástí její přednášky nebyly pouze všeobecné rady a typy na zdravou výživu a naslouchání svému tělu, ale především rozsáhlé a naprosto konkrétní možnosti a cesty k odbourávání našich dlouholetých návyků, které jsou velkou stopkou nebo minimálně brzdou v regeneraci našeho těla.

Přednáška mě velmi inspirovala k tomuto článku a nejen díky ní jsem se rozhodla Vám přiblížit možnosti, které se nabízí a pomohou Vám ke zdravějšímu odpočinku, ať můžete být každičký další den čiperní a zdraví jako rybičky.

Také znáte ten pocit, když nejen za plného úplňku nemůžete zamhouřit oči, protože Vás měsíc vyzývá k aktivitě jako za bílého dne nebo minimálně Váš spánek je velmi lehký a neustále se převalujete z jedné strany na druhou?

A co teprve světlo z pouličního osvětlení, které plně osvětluje všechna okna v blízkém okolí a bohužel už jen svým barevným spektrem je pro naše zdraví velmi škodlivé?

Věděli jste, že:

… nejen naše oči, ale i senzory na naší kůži vnímají velmi citlivě světlo a to nejen sluneční, ale jakékoli. Jakmile kůže pocítí světlo, dává mozku přímou informaci, že není možné tvrdě spát, je třeba být bdělý a ve střehu.

Jsme geneticky nastavení při jakémkoli světelném impulsu být připraveni reagovat na případné hrozící nebezpečí, které pochází z dob dávno minulých, kdy nám hrozilo, že se staneme součástí jídelníčku nějakého zvířete.

Od té doby co existujeme, jsme se museli v noci chránit a zalézat do jeskyní či doupat pro zabezpečení bezpečí a tak nám v genech hluboce zakořeněné zůstavá toto nastavení.

Téma je podloženo mimo jiné vědeckými studiemi:

Vybraní zdraví jedinci byli testováni ve spánkové laboratoři při spánku za úplné tmy a další noc jim byla vlepena pod kolenní jamku světelná dioda, přičemž ostatní podmínky byly zcela zachovány.

Tato miniaturní dioda zapříčinila o 50% méně hluboký spánek a tvorbu melatoninu (anti-aging hormonu, který je jedním z tahounů v regeneraci našeho organismu) o 30% nižší než za úplné tmy.

Dokonce další studie ukazuje u dětí, které spí při světle o 50% vyšší sklony ke krátkozrakosti než u dětí, které spí v úplné tmě.

zatemňovací závěsy

At’ se nám to tedy líbí nebo ne, nejen z těchto skutečností jasně vyplývá, že zatemnění v ložnicích a dětských pokojích jsou jednoznačně tou nejlepší volbou pro zdravý život a úspěšnou regeneraci v průběhu noci.

Jaké tedy jsou možnosti v zatemňovacích závěsech neboli tzv. black-outech či dim-outech?

Jaké jsou rozdíly a jak nejlépe zatemnit Vaše okna?

zatemňovací závěsy

Tak trošku té teorie pro lepší představu:

Black-out či dim-out je trojitě tkaná látka, kde je standardní vlákno lícové a rubové doplněné o černá (neprůsvitná) vlákna vetkaná mezi tato svrchní vlákna.

Black-out – výrobci garantují zatemnění v rozmezí 84-96%, ale standardně se můžete setkat s informací až o 100% zatmění. Nejvyšší zatemňovací schopnost mají látky černé a v tmavých barvách, nižší pak ty světlé. 

Dim-out – výrobci garantují zatemnění cca až 75% a opět platí, že čím tmavší vybraná barva, tím účinnější zatemnění. 

U zatemňovacích materiálů díky vnitřnímu černému vláknu a jeho částečnému prosvítání přes vlákna svrchní nelze vyrobit zcela bílou barevnou alternativu, nejsvětlejší barvou je tak úplně světlounký odstín šedé.

zatemňovací závěsy

Doporučení!

Pokud výrobce materiálu neuvádí procentuální zastínění, proveďte jednoduchý test, který prozradí vše. Otestujte látku pohledem proti dennímu světlu. Natáhněte si látku na okno a pokud je black-outová, pak žádné světlo prosvítat nebude, pokud je to dime-out, uvidíte drobné částečky světla mezi tkaním.

zatemňovací závěs – mrkněte skrz materiál

Tip!

Přijde Vám výběr zatemňovacích materiálů malý? Zamilovali jste se do závěsu s výjimečným designem, který však zcela nezatemní? To nevadí! 

Je poměrně běžnou praxí podšívat průsvitnou závěsovinu právě black-outy. Tím zachováte jedinečnost designu závěsového materiálu a za pomocí zatemňovacího závěsu zabezpečíte tu praktickou potřebnou stránku zatemnění, tudíž řešení 2 in 1.

zatemňovací závěsy jako podšívka dekoračního závěsu

Pozor! 

Samozřejmě pouze tím, že si pořídíte černý black-out, který má nejvyšší potenciál zatemnění neznamená, že budete mít v místnosti tmu. Je třeba se s maximální obezřetností pověnovat i závěsnému systému tak, aby se netvořili zbytečné průhledy, díky kterým by se světlo do místnosti dostalo.

Nejideálnějším řešením jsou tedy stropní kolejnice s maximálním možným přesahem okna po bocích nebo se zaoblením k pohledové zdi.

Ale zpět k zatemňovacím materiálům a v jakých podobách je můžete objevit?

  • uniplane – tzv. uniplane řady jsou základní řady zatemňovacích materiálů, které jsou vyráběny v poměrně široké škále barev a patří mezi cenově méně náročné
  • tištěné – zatemňovací materiály s potiskem patří cenově mezi dostupnější materiály, ale samozřejmě jejich výběr není tak široký jako u běžných závěsovin
  • se strukturou – u strukturovaných materiálů se výrobci poměrně zdatně pokouší přiblížit materiál přírodnějšímu vzhledu, zde však cena jednoznačně stoupá úměrně vzhledu
  • leptané – materiály s jednoduchými a jemnými vylptávanými vzory jsou velmi efektní a cenově již náročnější
  • solarflex – posledním ne zcela běžně dostupným typem zatemňovacího materiálu jsou materiály s lesklým povrchem a to buď oboustranným, který již sám osobě působí velmi luxusně anebo jednostranným a to z rubové strany, která má za úkol odpuzovat sluneční paprsky
zatemňovací závěsy uniplane
zatemôvací materiály s potiskem
zatemňovací závěsy se strukturou
zatemňovací závěsy s leptaným vzorem
zatemňovací závěsy solarflex

Ze zatemňovacích závěsů se dá vyrobit jakákoli dekorace, tedy standardní závěs, římská roleta i japonská stěna  –  další typy a triky najdete v mých eboocích ZDE.

Co Vám navíc zatemňovací závěs zabezpečí?

Obrovské ohlasy má u zatemňovacích závěsů všeobecně i efektivita snížení teploty v interiéru v průběhu letních měsíců, samozřejmě při použití tedy zatažení závěsů. 

S ohledem na stále zvyšující se teploty v letních měsících mnozí z Vás přemýšlí o pořízení klimatizačních jednotek anebo je již máte.

Zatemňovací závěs je schopen v běžném domácím provozu snížit teplotu téměř až o 10 stupňů a to i v panelovém domě. Při takovémto snížení teploty se nejen lépe a úsporněji udržuje teplota klimatizační jednotkou, ale především se v takovém prostředí lépe žije.

Pokud jste dočetli až sem, jsem nadšená a věřím, že jste si udělali přehled a tudíž i jasno v důvodech proč si vybrat právě závěsy zatemňovací a v jejich možném výběru. V případě, že by Vás napadl jakýkoli dotaz k danému tématu, klidně pište na drozdova@juuu.cz, ráda Vám je zodpovím.

ZAUJALY VÁS VÝŠE UVEDENÉ INFORMACE?

Hledáte-li podnětné informace pro tvorbu dekorací v interiéru, stáhněte si ebook zdarma zdarma zde – 5 základních klíčů k úspěšné realizaci textilních dekorací.

Nevíte jak si správně zaměřit okna pro výrobu textilních dekorací, potom Vám pomůže ebook POMOCNÍK NÁVRHU A VÝROBY TEXTILNÍCH DEKORACÍ nejen o tom jak si správně zaměřit okna, který si můžete stáhnout ZDE.

V případě, že si chcete dopřát plnou nálož inspirace a hledáte tajné fígle designérů, pak neváhejte a zainvestujte do sebe právě teď – pořiďte si placený ebook zde – Co potřebujete vědět, než si obléknete okna aneb ušetřete drahocenný čas a peníze.

Anebo se rovnou přihlaste do převratného akčního portálu – VĚDOMÉ TVOŘENÍ DOMOVA, který vystřelí vaše bydlení o level výše. ZDE

Jsem mámou dvou úžasných dětí, manželkou báječného muže, nadšená cestovatelka, objevovatelka nových míst, chutí a vůní a expertka v textilních dekoracích – jejich výběru, zaměření a realizaci na míru všech interiérů. Mým královstvím je nejen svět látek, barev a designů, ale i harmonizace prostoru. Propojuji ověřené a osvědčené západní a východní techniky bydlení v jeden smysluplný konstruktivní balíček, který si otevřete přímo doma a objevíte kouzelnou, přirozenou a smysluplnou jiskru harmonizace pro Váš domov. Více než 20 let pomáhám klientům dát jejich oknům příjemný styl a eleganci a radost, pohodu a klid jejich domovům. Ráda pomohu i Vám. Pro více informací se přihlašte na můj IG profil @juuu.cz nebo FB profil @juuu anebo navštivte mé online kurzy či klub - Vědomé tvoření domova
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů