BARVA ROKU 2023

Přináším Vám již tradičně několikátým rokem informace k barvě roku – letos tedy k barvě VIVA MAGENTA, což volně přeloženo ve spoustě jazycích je oslavným zvoláním „ať žije purpurová“.

barva VIVA MAGENTA

Purpurová je v základu barva červená obohacená o notnou dávku fialové. Kdo si pamatujete míchání barviček ze základní školy, víte , že červená je barvou základní a fialová vzniká smícháním modré a červené. Tudíž barva Viva Magenta vzniká pořádnou dávkou červené s příměsí červeno-modré. Mistři z Pantone by Vám toto sdělili odborněji, formou kodů a přesným procentuálním podílem, protože právě oni slavnostně stanovují barvu pro každý rok a na základě tohoto ustanovení se odvíjí komplex výroby všemožných i mnohdy nemožných produktů napříč celým světem.

Původně se purpurou označovalo barvivo získávané z některých částí mořských plžů. Produkcí tohoto barviva byla ve starověku proslulá syrsko-palestinská pobřežní oblast. Nejkvalitnější purpur (tzv. císařský purpur) oblékala nejvyšší elita jako symbol mocného a vznešeného společenského postavení. Pravdou je, že toto barevné spektrum je dodnes v dekoracích nejčastěji používané v hotelovém prostředí a dané pokoje pak působí opravdu nejvznešeněji a nejluxusněji a mnohdy se tato barva označuje jako královská.

hotel Clementin, Prague

Jsem ztělesněný snílek, který věří anebo možná doufá v lepší svět. Mám na čele, kromě tedy vrásek , vepsanou mantru – Kdo chce, hledá způsoby a kdo nechce, hledá důvody. Pevně věřím, že vše má svůj smysl a tak to předpokládám i při volbě barvy pro daný rok. Podrobně pro Vás vždy zkoumám jednotlivé ladění západní a východní astrologie pro daný rok a hledám pak spojení v souvislostech a musím zodpovědně říci, že je vždy nacházím. Zůstává tedy otázkou, zda a co nám touto barvou má být řečeno? Co nám přinese zakomponování této barvy do běžných dní, ať už jako drobnou či větší dekorací v našich domovech anebo formou našeho oblečení nebo dalších doplňků běžné spotřeby?

Hotel Bishop’s House, Prague

Je všeobecně známo a také vědecky dokázáno, že každá barva má své frekvence, stejně jako například naše orgány v těle a tudíž i různě ovlivňuje naši náladu, naše rozpoložení a celkové nastavení.

Červená barva – je ztělesněním odvahy, jisté extravagance, přitažlivosti a podporuje stimulaci ducha. Pokud se barva objevuje v prostoru, měla by být použita pouze tam, kde je žádoucí aktivita a energie, pak dokonce může napomáhat ke zlepšení krevního oběhu a pocitově Vás zahřívá. Nicméně její nevhodné použití či její přemíra může vést až k vnitřnímu neklidu. Červená barva je zároveň barvou první čakry, tzv. kořenové čakry, která je úzce spojována s fyzickou vitalitou a životním elánem a například nošení červeného spodní prádla je více než doporučováno pro její harmonizaci a podporu.

Modrá barva – z modré barvy sálá inspirace, spravedlnost, klid, smíření a posiluje oddanost.
V interiéru se používá všude tam, kde se chcete naladit k odpočinku, moudrosti i rozjímání.
Z energetického hlediska se nehodí příliš do ložnic, ale do pracoven a relaxačních místností je jako stvořená. V energetických drahách těla pak ovlivňuje oblast krku, kde sídlí čakra komunikační. Modrou barvou ji opět harmonizujeme a podporujeme tak naši komunikaci a sebevyjadřování.

Fialová barva – je barvou nejvyšší moudrosti, dobroty a lásky a napomáhá zostřovat naše city, ale pozor na její přemíru – ta by mohla vést až k neukotvenosti. V interiéru ji můžete hravě použít především pro tvoření relaxačního či meditačního zázemí. V energetické dráze těla pak fialová barva ztělesňuje a podporuje naše napojení na intuici.

KDO CHCE, HLEDÁ ZPŮSOBY, KDO NECHCE HLEDÁ DŮVODY. (Jan Werich)

Pokud barvy mícháme, což je právě případ barvy Viva Magenta, pak se stávají jemnější frekvenční směsicí všech vlastností právě použitých barev a jejich intenzita, otisk v prostoru a vliv na vše kolem jde ruku v ruce se sytostí barvy. Jak je uvedeno v samotné zprávě společnosti Pantone barva malinově červená, fuchsiová či purpurová přivolává síly přírody a pomáhá nám v experimentování a sebevyjadřování.

Hotel Waldstein, Prague

Ať už jste objevili kouzlo Feng Shui, čaker, andělů, numerologie anebo jsou pro Vás tato témata těžké eso-nesmysly, po několika převratných letech, kdy z nás ani ze světa okolo nás nezůstal kámen na kameni, není možná právě tato barva výzvou a podporou pro návrat k sobě, k nalezení sebe sama,
k experimentování a následnému získání jistoty a pevnosti v nových strukturách a energiích a jistě i podporou v sebevyjadřování a propojení s naší základní vitální energií?

dekorace pracovna

Nezapomínejte na fakt, že barvy jsou mocným nástrojem tvořivé síly a také kreativitu samotnou podporují, stejně jako mohou podpořit všechny oblasti Vašeho života. Při jejich použití s nimi pracujte s rozvahou, v menších prostorech používejte barvy světlejší a ve větších si můžete dovolit přidat na sytosti. Pokud rekonstruujete či tvoříte domov kompletně od základů, vytvořte si projektové tablo, kde si ověříte a nakoukáte předem, jak Vám vše společně ladí. Další typy naleznete v KURZU Staň se designérem textilních dekorací anebo v KLUBU Vědomé tvoření domova.

Tak co, jak to máte vy? Myslíte si, že by na každoroční volbě barvy mohlo něco být? Dávám Vám to nějaký smysl? Anebo jste přesvědčeni, že je to jen „random“ vystřelená specifikace podle ranní nálady členů rady Pantone v den ustanovení?

Pokud Vás zajímá pro srovnání, jak to bylo předešlá léta mrkněte na tyto odkazy: barva roku 2022barva roku 2021.

A jste-li zvědaví na další souvislosti s našimi životy v barvách, tónech, ale i vzorech, pak máte jedinečnou možnost zjistit více informací ZDE – v klubu VĚDOMÉ TVOŘENÍ DOMOVA, který se právě chystá a slavnostně otevře své brány a pomyslnou náruč pro Vás od 1.2.2023.

S láskou Iva

Jsem mámou dvou úžasných dětí, manželkou báječného muže, nadšená cestovatelka, objevovatelka nových míst, chutí a vůní a expertka v textilních dekoracích – jejich výběru, zaměření a realizaci na míru všech interiérů. Mým královstvím je nejen svět látek, barev a designů, ale i harmonizace prostoru. Propojuji ověřené a osvědčené západní a východní techniky bydlení v jeden smysluplný konstruktivní balíček, který si otevřete přímo doma a objevíte kouzelnou, přirozenou a smysluplnou jiskru harmonizace pro Váš domov. Více než 20 let pomáhám klientům dát jejich oknům příjemný styl a eleganci a radost, pohodu a klid jejich domovům. Ráda pomohu i Vám. Pro více informací se přihlašte na můj IG profil @juuu.cz nebo FB profil @juuu anebo navštivte mé online kurzy či klub - Vědomé tvoření domova
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů