Chcete se přikrýt bavlnou anebo plastem?

Přírodní nebo umělá vlákna aneb příběh nejen o punčocháčích na půl žerdi.

Možná si někdo vzpomenete na punčocháče z dob hluboké totality. A kdo ne, pokusím se to krátce přiblížit… 

Šlo o béžové tlustě žebrované punčocháče z umělotiny, které měl každý. Za zimního počasí tvořily ve školkách a školách společně s kamašemi (stejný typ pouze bez šlapek, které byly k dostání občas i v tmavě hnědém provedení) v podstatě starodobý stejnokroj, ke kterému zcela neodmyslitelně patřily i plandající polozuté špičky a povislý sed až mezi velkolepě vytahanými koleny. 

Pro estéty velký zážitek.

Při neobvyklých svátečních chvílích pak přišly na řadu “silonky” – pro mě naprosto zžírající moment z těch nejhorších nočních můr, kdy se Vám z pouhého doteku kroutí prsty u nohou, srdce bije na poplach a žaludek se otáčí naruby. 

Ne, to opravdu nebyly dnešní krásné jemné měkoučké materiály, které lákají a vyzývají k nošení každičký den. 

Asi teď namítáte, že to je již “stará doba kamenná”, ale možná právě tam nebo ještě mnohem dříve se zrodil můj hypersensitivní vjem a začal se budovat hluboký vztah k textilním materiálům. Zřejmě pomohla i genetická informace ☺️, protože pradědeček pracoval jako ředitel jedné textilní společnosti, děda byl pak ředitelem společnost Bytex prodávající koberce a maminka startovala po škole jako mistrová v Textilaně Liberec. Prostě historicky textilní materiály k naší rodině patří.

Jak je to tedy dnes a jak se vyznat v tom nepřeberném množství možností, které se Vám nabízí? Co si máte pověsit na okna a čím se doma přikrýt, aby se vám krásně a plnohodnotně odpočívalo?

Omlouvám se těm, kdo hledají pochopení v reálných technických datech, ale to by bylo na dlouho a mnoho z Vás by mohlo usnout. Takže nezáživnou teorii necháme na jindy a teď trošku z té praxe.

Přírodní materiály:

  • Nejčastěji používanými přírodními textilními materiály jsou především bavlna, len, hedvábí, vlna a v poslední době se objevuje i bambus. 
  • Surové přírodní hedvábí se příliš často nepoužívá s ohledem na vysokou pořizovací náročnost a také pro jeho složitou údržbu (není totiž pratelné).
  • Bavlna je nejčastěji používaným přírodním textilním materiálem, ale v podobě bytového textilu, tedy záclon či závěsů je možné ji doporučit pouze v případě jejího předeprání před výrobou s ohledem na její vysokou srážlivost.
  • Veškeré positivní vlastnosti bavlny – což je její přirozená jednoznačná měkkost a prodyšnost, savost a hřejivost,  jsou perfektně využitelné a také hojně využívané v ložním textilu a pro výrobu plédů, přehozů a polštářků, které jsou pak vhodné jako dekorace anebo pro relaxaci. V tomto závodě bavlna vyhrává nad standardní kousavou vlnou.
  • Nicméně existují již různé formy velmi příjemných, hřejivých, měkkých vln, které se převážně však používají pro výrobu svetrů, ponožek a dalších pletených doplňků anebo pro výrobu výplní do přírodních pokrývek. Přikrýt se takovou nádhernou měkoučkou dekou od šťastných oveček například z Ovečkárna, je nezapomenutelný zážitek.
  • V poslední době zaznamenal veliký rozmach len. Sice se v našich končinách již téměř nepěstuje, ale pěstitelský refresh a výrobu v rámci návratu ke kořenům, rozproudilo již desítky evropských výrobců a je to velká radost.
  • Pravdou však zůstává, že pokud se použijí přírodní materiály na okenní dekorace, je nutné počítat s jejich nestálou strukturou a mnohem vyšší mačkavostí než u materiálů umělých. Přirozená divokost přírodních materiálů není tedy na okenních dekorací úplně pro každého.

Umělé materiály:

  • I tento typ materiálů umí dnes výrobci mistrně utkat ve všech možných oku lahodícich barvách a designech a také s velkou rozlišností materiálů na dotek. Umělé materiály se velmi dobře udržují, jsou tedy pratelné a ve většině případů se nesráží.
  • Pokud jsou kvalitní, mnohdy se velmi těžko okem rozpoznají od materiálů přírodních. Nicméně jedná se o umělý materiál, který se svými savými, hřejivými i prodyšnými schopnostmi absolutně nedá srovnat s materiály přírodními.
  • Nicméně je nutné dodat, že s identifikací polyesterových kvalitních napodobenin přírodních materiálů má problém na první dobrou leckterý odborník.
  • V každém případě s ohledem na celkovou udržitelnost je nutné podotknout, že mnozí výrobci se v přechozích letech soustředili na výrobu materiálů z recyklovaných plastů, případně i mixovaných materiálů s příměsí recyklované bavlny a tím i velkou měrou přispívají k ochraně životního prostředí.
  • Umělé materiály lze doporučit s ohledem na jejich stálou strukturu a rozměr pro použití na dekorace oken obzvláště těm klientům, kteří by měli problém s nestálostí struktury přírodních materiálů, jejich vyšší mačkavostí a zemitou přírodní divokostí jim vlastních a dále je jejich využití jasné už jen v návaznosti na nižší cenovou náročnost pro veškeré hotelové a ubytovací zařízení.

Jak je to s cenami textilních materiálů?

S ohledem na fakt, že dekorační materiály nejsou označené např. fajfkou anebo pruhy, platí zde plošné pravidlo – čím více si připlatíte, tím máte materiál jednoznačně kvalitnější a bude mít i třeba zajímavější design.

Na trhu jsou opravdu velké rozdíly a zdánlivě (pro lajka) podobně vypadající materiál, může být cenově abnormálně rozdílný. Nicméně za takovýmto cenovým rozdílem se vždy může ukrývat pro uživatele spousta překvapení i darů. Jsou to například – doba, po kterou vám dekorace bude v dobré kondici sloužit, jak kvalitní vlákno je samo o sobě a jakou službu vám udělá, jak snadná bude manipulace s materiálem a jeho údržba, zda je vlákno předsráženo (tudíž již bude mít neměnnou podobu velikosti produktu), zda jej bude nutné po vyprání žehlit anebo jestli je měkčeno a vyprášeno a to obzvláště v případě lnu.

Jak je to s vlivem textilních materiálů na lidský organismus?

Pojem mikroplast je již neblaze známý a existuje již celá řada dostupných studií o jeho neblahých vlivech nejen na životní prostředí, na živočichy, rostliny a samozřejmě potažmo i na člověka. Není možné je přehlížet, ale žijeme ve 21.století a je nutné to přijmout jako fakt. Každý z nás pak dle svého vlastního uvážení může přispět pro změnu nejen svým vědomím vybavováním domova. Tyto studie si můžete dohledat u fundovaných zdrojů vědeckých textilních časopisů a univerzit.

Pojďme ale raději vyzdvihnout ty prospěšné, kterými jsou jednoznačně materiály přírodní.

Přírodní vlákna, jako například bavlna a vlna jednoznačně mají pozitivní vliv na lidské zdraví a pohodu. Bavlna je prodyšná a absorbuje vlhkost, vlna zase přirozeně reguluje teplotu a může být vhodná i pro lidi s citlivou pokožkou. Studie naznačují, že přírodní textilie mohou být prospěšné pro jednotlivce s alergiemi nebo citlivou pokožkou, protože obvykle mají menší sklony k dráždění než materiály syntetické materiály.

Nádherné plédy, přehozy a polštáře můžete koupit u Fluffy Affairs – a pokud budete mít štěstí, stihnete 50% slevu.

Len je z přírodních vláken nejvíc prodyšným. Abnormálně absorbuje vlhkost a díky své přirozené přizpůsobivosti k teplotám dokáže v létě tělo chránit a odvádět teplo, ale v zimních měsících zase krásně uchová přirozenou teplotu organismu. Len je také známý svou odolností a dlouhou životností. Len můžete prát na vysoké teploty a zároveň jej sušit v sušičce, veškerá údržba mu velmi prospívá a spíše vlákna zpevňuje. Ten, kdo má rád len tužší a drsnější, nechá usušit látky volně na slunci či sušáku, pokud máte rádi materiály jemnější, stačí jej dát do sušičky. U lnu jsou rozdíly v konečném efektu v návaznosti na údržbu více markantní než u ostatních materiálů.

Len osobně pro svou firmu Juuu objednávám u ověřených evropských výrobců a vyrábíme veškeré přehozy, závěsy a ostatní dekorace na zakázku – tedy na míru každému interiéru, s vyladěnou barvou a rozměrem.

Pokud hledáte hotové kvalitní lněné dekorace bez výběru a volby rozměru, pak vám mohu doporučit ty od Zuzany Kaščákové a jejího studia Iconioo.

Každopádně je nutné říci, že obklopování se přírodními materiály všeobecně, je cesta v životním prožitku o level výše. Je to pomyslný výtah k nám samotným, k našim kořenům, našemu zdraví a přirozené zemitosti.

Chceš se tedy přikrýt bavlnou anebo plastem? 

To už nechám na vás samotných, ale tady můj vlastní vhled.

Osobně vnímám velký rozdíl mezi zachumláním se v přírodním nebo umělém “vláknu” – pro mě je to stejné jako rozdíl mezi lahodným jídlem v michelinské restauraci a dávkou hmoty ve fastfoodu nebo nepoměr mezi laskavým a láskyplným hladivým pohledem od babičky a bičujícím pohledem tělocvikáře, když neumíš šplhat po tyči při tělocviku.

Za mě jednoznačně vedou přírodní materiály, které k nám zcela neodmyslitelně a prapůvodně patří. A vždy se rozhoduji za nás za všechny (za celou rodinu) jednoduše. Pokud jde o jakýkoli materiál, který je denně v našem užívání a přijde do dotyku s naší pokožkou, pak žádná cena kvalitního přírodního materiálu mě neodradí, vždy se zaměřuji na kvalitu a samozřejmě ideálně i lokálnost.

Pokud právě po nějakém kvalitním nadčasovém kousku pátráte, mrkněte na přehozy, plédy a polštářky značky Fluffy Affairs, jednoznačně přírodní produkty s puncem vysoké kvality, úžasné jemnosti, luxusu a smyslné elegance a k tomu designově krásné.

Ano, mám s nimi i sama něco společného, protože jsem měla tu čest jejich design navrhovat společně se svou úžasnou kamarádkou. A aktuálně na ně máte 50%slevu, tak neváhejte dokud jsou ještě dostupné.

V každém případě si pro sebe vždy vybírejte to nejlepší, protože jako je jedinečná každičká chvíle ve vašich životech, i vy jste jedineční a  zasloužíte si to NEJ 😉.

přeji Vám krásný den a měkoučké lenošení

s láskou k interiérům Iva

Hledáte-li podnětné informace pro tvorbu dekorací v interiéru, stáhněte si ebook zdarma zdarma zde – 5 základních klíčů k úspěšné realizaci textilních dekorací.

V případě, že si chcete dopřát plnou nálož inspirace a hledáte tajné fígle designérů, pak neváhejte a zainvestujte do sebe právě teď – pořiďte si placený ebook zde – Co potřebujete vědět, než si obléknete okna aneb ušetřete drahocenný čas a peníze.

Jsem mámou dvou úžasných dětí, manželkou báječného muže, nadšená cestovatelka, objevovatelka nových míst, chutí a vůní a expertka v textilních dekoracích – jejich výběru, zaměření a realizaci na míru všech interiérů. Mým královstvím je nejen svět látek, barev a designů, ale i harmonizace prostoru. Propojuji ověřené a osvědčené západní a východní techniky bydlení v jeden smysluplný konstruktivní balíček, který si otevřete přímo doma a objevíte kouzelnou, přirozenou a smysluplnou jiskru harmonizace pro Váš domov. Více než 20 let pomáhám klientům dát jejich oknům příjemný styl a eleganci a radost, pohodu a klid jejich domovům. Ráda pomohu i Vám. Pro více informací se přihlašte na můj IG profil @juuu.cz nebo FB profil @juuu anebo navštivte mé online kurzy či klub - Vědomé tvoření domova
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů