Chcete se přikrýt bavlnou anebo plastem?

Přírodní nebo umělá vlákna aneb příběh nejen o punčocháčích na půl žerdi.

Možná si někdo vzpomenete na punčocháče z dob hluboké totality. A kdo ne, pokusím se to krátce přiblížit… 

Šlo o béžové tlustě žebrované punčocháče z umělotiny, které měl každý. Za zimního počasí tvořily ve školkách a školách společně s kamašemi (stejný typ pouze bez šlapek, které byly k dostání občas i v tmavě hnědém provedení 😂) v podstatě starodobý stejnokroj, ke kterému zcela neodmyslitelně patřily i plandající polozuté špičky a povislý sed až mezi velkolepě vytahanými koleny. 

Pro estéty velký zážitek. 😂

Při neobvyklých svátečních chvílích pak přišly na řadu “silonky” – pro mě naprosto zžírající moment z těch nejhorších nočních můr, kdy se Vám z pouhého doteku kroutí prsty u nohou, srdce bije na poplach a žaludek se otáčí naruby. 

Ne, to opravdu nebyly dnešní krásné jemné měkoučké materiály, které lákají a vyzývají k nošení každičký den. 

Asi teď namítáte, že to je již “stará doba kamenná”, ale možná právě tam nebo ještě mnohem dříve se zrodil můj hypersensitivní vjem a začal se budovat hluboký vztah k textilním materiálům. Zřejmě pomohla i genetická informace ☺️, protože pradědeček pracoval jako ředitel jedné textilní společnosti, děda byl pak ředitelem společnost Bytex prodávající koberce a maminka startovala po škole jako mistrová v Textilaně Liberec. Prostě historicky textilní materiály k naší rodině patří.

Jak je to tedy dnes a jak se vyznat v tom nepřeberném množství možností, které se Vám nabízí? Co si máte pověsit na okna a čím se doma příkrýt, aby se vám krásně a plnohodnotně odpočívalo?

Omlouvám se těm, kdo hledájí pochopení v reálných technických datech, ale to by bylo na dlouho a mnoho z Vás by mohlo usnout. Takže nezáživnou teorie hledejte případně jinde ✌️😉…. uvedené informace jsou ve zkratce získaná praktická fakta.

Přírodní materiály:

 • nejčastěji používanými přírodními textilními materiály jsou především bavlna, len, hedvábí, vlna a v poslední době se objevuje i bambus. 
 • Len a hedvábí se příliš často nepoužívají s ohledem na jejich vysokou pořizovací náročnost a také pro jejich složitou údržbu, nejsou totiž pratelné.
 • Bavlna je nejčastěji používaným textilním materiálem, ale v podobě bytového textilu ji nedoporučuji s ohledem na její vysokou srážlivost.
 • Veškeré positivní vlastnosti bavlny – což je její přirozená jednostranné, měkkost a prodyšnost, savost a hřejivost,  jsou perfektně využitelné a také hojně využívané v ložním textilu a u plédů, přehozů a polštářků , které jsou pak vhodné jako dekorace anebo pro relaxaci, v tomto závodě bavlna vyhrává nad kousavou vlnou.

Umělé materiály:

 • I tento typ materiálů umí dnes výrobci mistrně utkat ve všech možných okulahodícich barvách a designech s velkou rozlišností materiálů na dotek. Dobře se udržují, jsou tedy pratelné, nesráží se a jsou kvalitou dost rozlišené.
 • Pokud jsou kvalitní, mnohdy se velmi těžko okem rozpoznají od materiálu přírodních. Nicméně jedná se o umělý materiál, který se svými savými, hřejivými i prodyšnými schopnostmi absolutně nedá srovnat s materiály přírodními.
 • Umělé materiály doporučuji s ohledem na jejich stálou strukturu a rozměr pro použití na dekorace oken a veškeré dekorace do hotelů a dalších ubytovacích zařízení.
 • Všeobecně platí pravidlo, čím více si připlatíte, tím máte materiál kvalitnější (déle vydrží) a bude mít i zajímavější design.

A odpověď na otázku zda se já chci přikrýt bavlnou nebo plastem? 

Osobně vnímám velký rozdíl mezi zachumláním se v přírodním nebo umělém “vláknu” – pro mě je to jako rozdíl mezi relaxem při klidné procházce za jasného jarního  teplého dne v úžasně svěže vonícím lese plném švitořících ptáků 😇 a mezi nutným předvánočním nákupem v nacpaném shopingcentru 🙃. 

Za mě tedy jednoznačně vedou přírodní materiály, které k nám zcela neodmyslitelně a prapůvodně patří 🌿🙏. Pokud nějaké ňuňací budete hledat, mrkněte na přehozy, plédy a polštářky značky Fluffy Affairs 👉, jednoznačně přírodní produkty s puncem vysoké kvality, úžasné jemnosti, luxusu a smyslné elegance a k tomu designově krásné.

Vybírejte si pro sebe to nejlepší, protože jako je jedinečná každičká chvíle i vy jste jedineční a  zasloužíte si to NEJ 😉

přeji Vám krásný den a měkoučké lenošení

Iva

Hledáte-li podnětné informace pro tvorbu dekorací v interiéru, stáhněte si ebook zdarma zdarma zde – 5 základních klíčů k úspěšné realizaci textilních dekorací.

V případě, že si chcete dopřát plnou nálož inspirace a hledáte tajné fígle designérů, pak neváhejte a zainvestujte do sebe právě teď – pořiďte si placený ebook zde – Co potřebujete vědět, než si obléknete okna aneb ušetřete drahocenný čas a peníze.

Jsem expertka v textilních dekoracích – jejich výběru, zaměření a realizaci na míru všech interiérů. Mým královstvím je svět látek, barev a designů. Více než 15 let pomáhám klientům dát jejich oknům příjemný styl a eleganci a radost, pohodu a klid jejich domovům. Ráda pomohu i Vám. Můj příběh najdete zde:
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • 5 základních klíčů k úspěšné realizaci textilních dekorací

  Ochutnejte dávku inspirace a usnadněte si cestu k té nejlepší dekoraci oken právě pro Vás. Stáhněte si eBook zdarma a dozvíte se základní klíče pro úspěšné řešení textilních dekorací ve Vašich interiérech díky, kterému ušetříte svůj čas!

 • Nejnovější články
 • Kategorie
 • Potkáme se na Facebooku: